Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kineska pouka

Komentari (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 12 novembar 2010 14:47
Zoran
Znate vi gospodine kako je Japan postao sila, a kako Kina? Japan je pravio svoje stvari, a Kina tuđe. Da Ameri nisu SVESNO izvezli proizvodnju u Kinu, Kina bi i dalje bila niko i ništa. Bolje napišite tekst zašto je američki kapitalista izvezao proizvodnju u Kinu i po cenu da nema ko da kupi u SAD, jer je velika nezaposlenost, a samim tim i da američki kapitalista nema neku zaradu.
Preporuke:
0
0
2 petak, 12 novembar 2010 15:25
Nikola Turajlić
Očito je da je autor kineski fan i da bi preferirao suradnju sa Kinom, čak i na uštrb jedine alternative.
Na sreću Srbija ima vodstvo koje ne gleda cenu uključivanja u sveukupni sistem euroatlanskih vrednosti, a u čemu ga podržava većina mudrih srpskih gradjana.
Glupi Grci, Česi i drugi Evropljani se satrše da privuku Kineze, dok mudri Srbi daju pančevački dekret kineskim investitorima (ukoliko se pojave).
Zato svaki dan u Srbiji se čuju dobre vesti.
Radujte se gradjani Srbije, jer će vam već 2014 godine država imati pozitivnu spoljnotrgovinsku bilancu, kako to reče (i ostade živ) Mladja nacionale.
Kao promatrač sa strane, kada se uključim na srpske portale, doživljavam stalni košmar, tako da
imam strah za svoje psihičko zdravlje.
To što se dogadja u Srbiji prevazilazi svaku moć poimanja normalnog ljudskog uma, a izgleda da to razumiju samo njeni mudri gradjani.
Preporuke:
0
0
3 petak, 12 novembar 2010 17:49
Petar Izgnanik
Ništa ne uspeva kao USPEH. I sama poenta teksta je nauči i imitiraj ono što je u svetu najbolje i prilagodi ga svojim uslovima, ništa tu nije kontroverzno i ne vidim razloga da se bilo Kina ili SAD ili zakivaju u zvezde ili bacaju u blato. I od jednih i od drugih imamo šta da naučimo, kao i od mase manjih zemalja koje su za nas najrelevantniji primeri. A i sa svima, pogotovo velikim silama, nam trebaju što bolji i po mogućnosti čak i srdačni odnosi. Mi sa Kinom sticajem istorijskih okolnosti imamo dosta prisne i srdačne odnose bez obzira na geografsku distancu i bila bi čista glupost to ne koristiti. A jedan konkretni mali primer koji ovde upada u oči je koliko njihovi diplomati poznaju jezik i kulturu jedne male zemlje u koju su upućeni. Pa mi samo da rešimo pitanje KOGA mi sve šaljemo po svetu na udobna ambasadorska mesta kao partijsku nagradu, i koliko tih ljudi uopšte ima veze i sa diplomatijom ili zna jezik, i to bi bio neki pomak.
Preporuke:
0
0
4 petak, 12 novembar 2010 17:57
Angel
Postulat kineske spoljne politike jeste nemešanje u unutrašnje probleme drugih država i prihvatanje različitosti, različitih društvenih, kulturnih i ekonomskih modela.


Za razliku od "zapada" koji svoj sistem vrednosti, inače krajnje prizeman (zasnovan na profitu: use, nase i podase - kao vrhovno merilo svih vrednosti) smatra jedinim prihvatljivim i najboljim modelom i koji pokušava da nametne, prvo na obmanu i podvalu, onda na mito i korupciju, a ako ni jedno od to dvoje ne prođe onda na svu moguću i beskrupuloznu silu, svima u svetu!Takvo jednoumlje se teško nalazilo i kod komunista. A takva prizemnost ni kod varvarskih plemena, samo što je ova savremena zapadna, skrivena iz tehnološkog razvoja, pa od njenog blještavila, sjaja i velikašenja, ne može da se sagleda njegova krajnje prizemna suština.
Preporuke:
0
0
5 petak, 12 novembar 2010 18:06
Kuchiki Byakuya
@Nikola Turajlić


Srbija će stvarno imati pozitivan bilans 2014.

Niko neće imati para da kupuje(uvoznu robu), a onaj 1% što će imati to je sitnica
Preporuke:
0
0
6 petak, 12 novembar 2010 18:16
Aleksandar
@Zoran

Japan je pravio svoje stvari, a Kina tuđe.


Nije bas tako. Jpan je sam kopirao tudje stvari--a SAD su im kao jos uvek okupranoj zemlji u poslednjih 65 godina za to gledale kroz prste--dok je Kina svojom jeftinom radnom snagom privukla strane investitore koji su tamo dovukli i svoju vrhunsku tehnologiju (osim vojne). Rezult je da je sad Kina prepuna valuta prevarantskih predatorskih kapitalistickih drzava (pre svega SAD) i ne zna se sta ce s tim djubretom od papira na kraju biti. Novim bankrotom SAD (za manje od 40 godina od prethodnog bankrota) sve gomile gluposti koje su Amerikanci kupili na kredit od Kine ostace neisplacene. Na kraju nikom nista i sve ce poceti ispocetka. Razlika ce biti u kvalitetu naroda koji zivi u Kini (gde je obrazovanje postalo bitno, a ovladali su vrhunskim tehnologijama) i u SAD (gde je nivo masovnog zaglupljivanja i bezvrednosti pedagoskog sistema otisao na nivo neizlecive epidemije).
Preporuke:
0
0
7 petak, 12 novembar 2010 18:22
Sidarta
Za Zorana: Japan je već dvadeset godina u recesiji.
Preporuke:
0
0
8 petak, 12 novembar 2010 20:14
Starac Fočo
Sve što je Vej Đinhua ove izneo, a Milan Damjanac preneo, predstavlja nadgradnju Konfučijevog učenja. Stiče se nekako osećaj da Konfučije ima svoje učenike u Kini i danas. (Što ne znam da li bi se moglo reći za, na primer, Svetog Savu u Srbiji)

Ono što je po meni ključno u kineskom pogledu na svet (i suštinski drugačije nego kod "zapadnih" naroda) je Konfučijev ideal o "harmoniji bez uniformnosti". Konfučije je verovao da samo onaj ko razume takvu harmoniju istinski razume svet.
Mnogo je sadržano tu tom pojmu: "harmonija bez uniformnosti". Kinezi su imali mnogo vremena da o njemu dobro porazmisle.

Osvrnuo bih se još kratko na prvi komentar ovde, u kojem se porede Kina i Japan. Mislim da je tu napravljeno nekoliko grešaka.
Najpre, i Japan je izrastao na Američkom novcu i ekonomiji. Japan je zapravo apsolutno na Američkim jaslicama i dan danas. Imali ili nemali svoje brendove je po meni manje bitno od toga da li imaju ili nemaju svoj subjektivitet (ili na primer vojsku).
Dalje, zanemaruje se činjenica da je Kina krenula od siromašne, razorene zemlje, dakle skoro od nule. Nešto gora situacija od one u kojoj se mi nalazimo. Samo lud sportista bi tako slab i nepripremljen ušao u meč sa svetkim prvakom. Nije nikakva sramota raditi za one koji imaju više, znaju više i bolji su. Jedino je sramota nemati ambicije; nemati dugoročni cilj da se sazna više, da se ima više i da se bude bolji. Što se toga tiče "Konfučijev učenik" Den Sjaoping je imao krupnu ulogu u novijoj kineskoj istoriji.
I na kraju, prilivanje novca u Kinu se predstavlja kao da su SAD to eto poklonile pare Kini, "jer su tako u mogućnosti", ili zato što ih je eto neka njihova interna muka naterala. Kina je uvek izvozila! U početku samo svoj manualni rad, koji je imao konkurentnu cenu, posle i svoje usluge, zatim stidljivo i proizvode, da bi danas izvozili i znanje! Možda danas Japan i SAD još uvek imaju više brendova, ali ne za dugo. Jednostavno, naporan rad, jasan kurs, strpljene i marljivost učinili su svoje.
Preporuke:
0
0
9 petak, 12 novembar 2010 21:07
Zoran
"Postulat kineske spoljne politike jeste nemešanje u unutrašnje probleme drugih država i prihvatanje različitosti, različitih društvenih, kulturnih i ekonomskih modela."

Ma kako da nije. Posebnio prihvatate različitost na Tibetu i po političkim zatvorima.
Preporuke:
0
0
10 petak, 12 novembar 2010 22:37
Brane2
Ma kako da nije. Posebnio prihvatate različitost na Tibetu i po političkim zatvorima.


Pa to nije ni rekao. Prihvata različitost DRŽAVA.

Osim toga a kako to separatiste obrađuje demokratski zapad - eto kako su se odnosili prema irskim i španskim separatistima ?

Nešto nisam čuo da su mazili organizacije poput IRA i ETA...
Preporuke:
0
0
11 petak, 12 novembar 2010 23:59
Starac Fočo
@Zoran
Posebnio prihvatate različitost na Tibetu i po političkim zatvorima.


Odakle Vi znate šta se dešava na Tibetu i o "političkim" zatvorenicima u Kini?
Već sam zamislio analognu situaciju u, recimo, SAD tokom devedesetih, gde među komentarima na jedan tekst u kojem se Srbija prikazuje u pozitivnom svetlu, i gde se spominje kako se u Srbiji neguju različitosi i manjine imaju velika prava, neki Amserikanac ironično komentariše nešto tipa: "Posebno prihvataju različitosti na Kosovu i u Vojvodini..."

A i Vi i ja znamo da bi taj Amerikanac bio jako daleko od istine.
Preporuke:
0
0
12 subota, 13 novembar 2010 14:06
Saša
Mišljenja o Kini slična onima koje ovde iznosi Zoran, po svemu sudeći će skupo koštati zapadni svet. Potcenjivanje jedne od najstarijih civilizacija i država, kao i njenih privrednih, naučnih, vojnih, filozofskih i drugih dostignuća se ovih godina pokazuje kao jedna od retkih, ali velikih grešaka Zapada. Po broju stanovnika, Kina je zemlja jednaka Evropi, Severnoj i Južnoj Americi zajedno (ako ne i veća). Privredni rast Kine ima pravolinijski uzlazni trend. SEKA Kinu nije ni okrznula, naprotiv. Da li zaboravljamo da su najveći izumi promovisani u Evropi pre industrijske revolucije, došli sa putovanjima Marka Pola po Kini?
To što Amerikanci pripisuju Kinezima nasilje na Tibetu (ne američkom već kineskom Tibetu), i političke neslobode je samo pokušaj da se diskredituje kineska država, jer jedino tamo SAD ne može da kontroliše tokove novca, za razliku od ostatka sveta. I to je cela istina.
Obamin pokušaj da ``ohrabri`` Indiju kako bi postala kontrateg Kini, po svemu sudeći neće uspeti, jer kineska i indijska filozofija bitno odudaraju od filozofije zapadnog potrošačkog društva.
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 14 novembar 2010 23:13
tito
Lepo je čovek rekao:"Srbija trenutno nema NIŠTA da ponudi Kineskom tržištu". Toliko o našim stručnjacima i stratezima razvoja i napredka. Nekada su Kinezi dolazili da posmatraju postupak proizvodnje i organizaciju rada u PKB-u a sada čovek zaključi lepo (i istinito)da od naše poljoprivrede nema ništa. Prodajemo krave da bi kupovali mleko. Pozdrav Kinezima i Kini.
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 15 novembar 2010 00:49
Dimitrije
Kina je uspesna zbog sledecih razloga:
1. Na vlasti je politicka elita koja je sposobna i koja vodi politiku u korist svoje drzave i svojih gradjana.
2. Ekonomska elita je briljantna i to u svim sferama: monetarna politika, fiskalna politika, politika privatizacije, upravljanje javnim preduzecima, bankarstvo, investicije, stratesko planiranje, energetska politika, kapitalne investicije...bukvalno sve.
3. Disciplinovan, vredan, skroman i nacionalno svestan narod.
4. Ogromno sopstveno trziste od 1.300.000.000 stanovnika koje omogucava razvoj proizvodnje u svim sektorima.
5. Ogromne investicije u razvoj visoke tehnologije sa briljantnom industrijskom spijunazom. Impresivan je napredak u razvoju kompjuterske tehnologije, zeleznice i masinogradnje.
6. Izuzetno jake vojne snage, prakticno treca vojna sila na svetu. Po naoruzanju za sada ne mogu da konkurisu americkom i ruskom naoruzanju ali se svakoga dana razlika smanjuje.
7. Razvoj svemirske tehnologije.

Dakle, iako su poceli od nule, za samo dvadesetak godina Kina je od nerazvijene zemlje postala svetska velesila, i to mirnim putem a ne kao Amerika besomucnom pljackom u isceniranim ratovima. Kina nije izrasla na znoju i krvi polovine sveta niti na jeftinoj energiji, vec se razvijala svojim radom i postenim placanjem svega sto uvoze. Kina nije pravila svetske finansijske piramide i izazivala recesije i depresije u svetu. Kina nije huskala jedan narod na drugi narod zarad svojih interesa. Kina nema svoje NVO diverzantske snage po celom svetu niti je rusila strane vlade u obojenim revolucijama. Kina ne kontrolise svetske medije i ne namece nikome nista. Damjanac mozda i jeste kineski fan, ali zasto ne bi bio? Cak i oni koji nisu fanovi Kine morali bi skinuti kapu pred njihovom politikom i njihovim uspesima.
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 15 novembar 2010 06:11
Srboljub Savic
Mi u Srbiji, jos uvek se nismo oslobodili kompleksa
velicine i vaznosti, koje smo imali u vecoj drzavi
(i tada, arogantno preuvelicavali).
Govorimo o SAD i Kini, kritikujemo, hvalimo, kao da
se mozemo icim meriti.
Ne razumemo ni kako su SAD nastale, rasle (uz ne
jednu ekonomsku krizu i toliko ratova-agresija) do
onog sto su danas (za oko 200 godina samo).
U tome ima i pouke za nas, ako hocemo da shvatimo.
Kina, koja je drzava na danasnjem prostoru, ne 200
godina vec nekoliko milenijuma, dostigla je danasnji
status, uprkos agresijama sa svih strana.
Kina nije vodila ni imperijalne ratove, a morala
je da se brani i od britanske vojne sile, koja
je nameatala "slobodnu" trgovini drogom-vec
vekovnom zlu. Drzavu je gradila centralisticki,
jer je odavno shvatila i prihvatila vecnu mudrost
o snazi jedinstva. Jos u davna vremena, razvila je
filozofiju - kamen temeljac drustva. Sistem iszbora
drzavnih cinovnika (do ministara) bio je i mudriji
i demokratskiji jos u davnim carskim vremenima.
Taj sistem je odrzao ddrzavu, koja je daleko od
uniformnosti naroda (vise je naroda u Kini nego u
Evropi), prirodnih uslova (od najsurovijih pustinja,
preko plodnih dolina reka, do primorja
(opet razlicite klime i zaledja).
Razmisljajuci o Kini, ne sme se smetnuti s uma,
da je komunisticka Kina nastala pre 60 godina,
posle duge revolucije i japanske agresije.
Takodje, zaboravljamo koliko je decenija svet
"plavljen" proizvodima "made in Hong Kong" a u
stvari tamo dobijao etiketu (pored stvarno
proizvedene robe). Prisustvo brojnih americkih
korpoarcija u Kini je daleko veci nego sto mi
znamo. Uparvo njima, pored ostalih, odgovara
ovakva valuta. Da nije Kine, mnoge ove korporacije
bi odavno nestale.
[Setimo se koliko smo deceniaj prozvodili po
licenci FIAT-a (a i dalje hocemo) i koliko je YUGO
nas dizajn i prozvod.]
Medjutim, buducnost i opstanak Srbije je vezivanju
interesa Kine (i Indije, Rusije, ...) sa interesima
Srbije.
S. Savic
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 15 novembar 2010 11:56
thinking maize "glede" Zorana
Rekoste: "Ma kako da nije. Posebnio prihvatate različitost na Tibetu i po političkim zatvorima.", pa da Vas podsetim na par ČINjENICA: Tibet je SASTAVNI DEO Kine, barem od dinastije Juan, mongolskog porekla, koja je vladala i Kinom i Tibetom, od sredine 13-tog veka. Veze su nešto oslabile tokom dinastije Minga, da bi opet ojačale tokom vladavine poslednje kineske (tačnije sino-mandžurske) dinastije Ćian, tačnije od kraja 17-og veka. Komunisti tu nisu izuzetak, jedino što nisu poštovali tibetansku posebnost i osetljivost... No, to je druga tema, tema o kojoj treba da raspravljaju Tibetanci i Kinezi, a o kojoj i sam Dalaj-lama nije dao svoju poslednju reč... Da pojednostavim, odnosi Kine i Tibeta su UNUTRAŠNjE PITANjE te države i TAKO TREBA DA OSTANE! Pri čemu OBE STRANE treba da pokažu USTUPKE: Tibetanci PRIHVATAJUĆI KINESKI SUVERENITET, a Kinezi PRIHVATAJUĆI TIBETANSKE KULTURNE I VERSKE POSEBNOSTI. U kakvu će formu biti "spakovan" takav aranžman svejedno je, VAŽNO je da je to UNUTRAŠNjA STVAR Kine i Tibetanaca. Uostalom, ako počnete sa tim rezonom, onda je i POBUNA ŠIPTARA na Kosovu LEGITIMNA, no odgovorite mi A ŠTA SA REPUBLIKOM SRPSKOM KRAJINOM i REPUBLIKOM SRPSKOM?! Ne može da "pravo naroda na samo-opredeljenje" VAŽI U JEDNOM, ALI NE I U DRUGOM SLUČAJU?! Ili da "suverenitet zemlje" se POŠTUJE U JEDNOM, ALI NE I U DRUGOM SLUČAJU?! Ne znam Poštovani, ali ovakav DVJNI PRISTUP VREĐA ZDRAV RAZUM! Šta mislite o tome?!
Preporuke:
0
0
17 utorak, 16 novembar 2010 03:16
vlax
I ne zaboravimo ....kinesku dijasporu : najmnogobrojnija i jedna od najbogatijih ako ne i najbogatija (ako izuzmemo bankarsku elitu). Izuzetno je privrzena i njeni doprinosi matici su izuzetni i to na svim poljima - od nauke do finansija (pogledajte samo ko studira na najelitnijim americkim univerzitetima). Nisam video zemju (a dosta sam proputovao) gde nije bilo kineskih prodavnica, studenata....a o proizvodima da i ne govorimo. Kina je sigurno imala a i imace dosta problema kako na unutrasnjem tako i na spoljnom planu : Vec je ekonomska, a sutra ce biti i vojna sila. Znala je i ona da ratuje. Ako hoces da znas pravi karakter neke osobe (vazi i za drzavu) daj mu vlast. Kina ce je sutra imati na svetskom nivou, i mozda po prvi put u njenoj istoriji postavice se i pitanje kako je "upotrebiti" . Sacekajmo i onda dajmo definitivan sud. U svakom slucaju mlada je danas izuzetno lepa i ja bih, bez pogovora, hteo da je "ozenim".

P.S Gde je nasa dijaspora ?? Kako je nasi tretiraju ??? I pored svega, ona je i dan danas finansijski jako prisutna a niko ni "hvala" da joj kaze. A da ne pricam o nasim izuzetnim strucnjacima (robovima) koji doprinose svom ovom tehnoloskom razvoju zapada i Amerike
Preporuke:
0
0
18 sreda, 17 novembar 2010 17:23
Petrushin
Pitanje nad pitanjima je sta je danasnja Kina:

ovih milion kineskih milionera, koji maltretiraju ostatak stanovnistva, u ime nekakvog drzavnog i nacionalnog prosperiteta, ili ostatak stanovnistva, sto rade za $100-tinjak dolara mjesecno i ne vide bijelog dana - u fabrikama koje broje i do 100 hiljada radnika, pa od silnog 'prosperiteta' skacu sa fabrickih balkona da se ubiju (vidi pod Foxconn i sl.)?

Da je autor otisao da zivi u tu Kini, siguran sam da bi tekst isao u obratnom smjeru: uzasa, unistavanja prirode i reusrsa, citavih praznih neplaskih gradova, fabrika i autoputeva...

Kina ima sve starije stanovnistvo, zbog "jednog djeteta" po porodici, tako da ti samci i samice treba da osmisle taj buduci prosperitet i buducnost, sto se pokazuje da ide u corsokak.

Kineske rezerve su oporezovane od strane zapadnih berzanskih mesetara, te dodatno umanjene zbog pogresne centralne/(ne)planske politike, gdje neki komunisticki apratchik (uglavnom sinovi i djeca tih istih komunistickih funkcionera), gjedaju svoje interese: sve pod krilaticom kineskog sna i prosperiteta.

Kini uskoro prijeti raspracavanje, prije nego sto ce ona - ovakva autokratska - naci nacin da pokori/priivoli i ujedini Tibet i muslimane na sjeveru!

A Zapadna masina nikad ne spava i sprema im taj civilni rat - sto prije!

Be warned!

Big Brother never sleeps!
Preporuke:
0
0
19 sreda, 17 novembar 2010 17:25
Petrushin
Overcapacity in China: Causes, Impacts and Recommendations

http://www.rolandberger.ua/media/pdf/Roland_Berger_Overcapacity_in_China_20091201.pdf
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner